* TÜRK TEZHİB SANATI * Müzehher Özdallı BİCE

ZER-EFŞAN  TEZHİB   KURSU


Sitemizin internette  ilk kez yer aldığından bu yana geçen 15 yılı aşan sürede bize ulaşan mesajlarınızın  önemli bir kısmı Hat, Tezhip, Minyatür, Ebrû gibi geleneksel Türk Sanatlarını öğrenmek isteyenlerin “adres sorma” taleplerini içermekteydi.

Bunu dikkate alarak bu websitesinde eserlerinden bazılarını görebildiğiniz müzehhibe Müzehher Özdallı BİCE’den tezhib öğrenmek isteyenler için Ankara’da Tezhib Kursu organize edilmiştir.

Geleneksel tarzda “usta-çırak” ilişkisi çerçevesinde Tezhib eğitimi alarak “eser üretecek derecede tezhib öğrenmek” isteyen Ankara’daki ve sadece bayan istekliler tezhib@gmail.com  adresine  başvurdukları takdirde talepleri değerlendirilecek ve bilgilendirileceklerdir.


KURS HAKKINDA BİLGİLER:

* Kurs Başlangıcı: Her bir sanatçı adayı için bire-bir eğitim esas olduğundan her an başvuru ve kayıt mümkündür.

* Kurs Süresi : Haftada bir gün ; günde 2 (iki)  saattir. Bu şekilde bir yılda 40 hafta devam esas alınarak  yılda verilecek toplam 80 saatlik ders ile  kurs tamamlanır.

Zer-Efşan Tezhib Kursu’na katılım talebinizi iletmek ve kursa ilişkin ayrıntılı bilgi almak üzere   tezhib@gmail.com  adresine e-mail  ile de başvurabilirsiniz.

(*) Zer-Efşan : Kelime anlamı : Altın saçılmış ; tezhipde bir süsleme tarzı; Türkistan’da Seyhun-Ceyhun arasındaki Semerkand ovasının adı.

Müzehher Özdallı BİCE
1964 yılında İstanbul’da doğmuştur.
İstanbul Fatih Kız Lisesi 2. sınıfta iken son büyük Ta’lik hattı üstadlarındanTamburî Hafız Hattat Kemal BATANAY’ın talebesi olarak klasik Türk Sanatı ile tanışmıştır.
İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde yüksek öğrenimine devam ederken beş ay kadar Ebru kursu almış, Kubbealtı Cemiyeti’nde Çiçek Derman ve İnci Birol ile iki yıl Tezhib çalışmıştır.
1988 yılında yapılan sınavı birincilikle kazanarak Kültür Bakanlığı Topkapı Sarayı Nakışhanesi’ne girmiştir. Burada iki yıl normal statüde, üçüncü yıl davetli  olarak üç yıl boyunca, günümüzde tezhib sanatının mümtaz isimleri olan Cahide KESKİNER, Semih İRTEŞ, Mamure ÖZ, Melek ANTEL’den tezhib eğitimi almış ve  kursu dönem birinciliği ile tamamlayıp   Tezhib Sertifikası almıştır.

* TÜRK TEZHİB SANATI * Müzehher Özdallı BİCE” üzerine bir yorum

  1. Merhaba bu bir yorumdur.
    Bir yorumu silmek için giriş yapıp yazının yorumlarına göz atın. Orada düzenleme ve silme seçenekleriniz sizi bekliyor.

Yorumlar kapalı.